Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, mogą w ramach NFZ, skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, dzięki którym szybciej odzyskają siły i wrócą do codziennych aktywności.

Pokonanie COVID-19 to pierwszy krok na drodze do powrotu do pełnej sprawności. Najczęstsze powikłania po przebytej chorobie to: problemy z oddychaniem, zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego oraz ogólna sprawność organizmu, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. W odzyskaniu pełni sił pomaże profesjonalna rehabilitacja.

Rehabilitacja postcovidowa jest realizowana na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego pacjenta lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Rehabilitacja postcovidowa trwa maksymalnie do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.
Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe badania, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.
Po wizycie wstępnej, fizjoterapeuta ustala z pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji.
Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.
Po zakończeniu ćwiczeń i treningów odbywa się wizyta końcowa. Powtarzane są badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównywane są osiągnięte wyniki.

Każdy pacjent zostanie poinformowany, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.
Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. M.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

Zadzwoń i zapisz się na rehabilitację w ramach NFZ.